Δελτίο Τύπου: Έκθεση Ζωγραφικής 14-17 Ιουνίου 2021

Θέμα : «Έκθεση Ζωγραφικής 14-17 Ιουνίου 2021»

ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

14-17 Ιουνίου 2021

Εγκαίνια

Δευτέρα, 14 Ιουνίου 2021 και ώρα 8.30μ.μ., στην Πλατεία Ταχυδρομείου-Λάρισα

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, συνεχίζοντας τις δράσεις για την Επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821 με τίτλο «200 Χρόνια παρελθόν· πόρος για το μέλλον»διοργανώνει Έκθεση Ζωγραφικής με τα έργα των μαθητών και μαθητριών όλων των τύπων σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Δήμο Λαρισαίων.

Οι εικαστικές δημιουργίες των μαθητών και μαθητριών μας που θα εκτεθούν στην Πλατεία Ταχυδρομείου, από τις 14-17 Ιουνίου 2021 και από τις 9.00π.μ.-21.00μ.μ., δίνουν την ευκαιρία στον επισκέπτη της Έκθεσης να διακρίνει τη δημιουργική φαντασία, το ταλέντο των παιδιών μας, όπως αποτυπώνεται μέσα  από τα έργα τους (σημαία, προσωπογραφίες, σύμβολα, σημαντικοί ιστορικοί σταθμοί κ.ά.), συνδέοντας με έναν ιδιαίτερο τρόπο τα γεγονότα του 1821 με το παρόν και το μέλλον της χώρας και μεταφέροντας ποικίλα μηνύματα.

Ο εορτασμός των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821 δημιουργεί τις προϋποθέσεις για συνέργειες φορέων και την επαφή των πολιτών της κάθε Περιφερειακής Ενότητας με το μαθητικό παραγόμενο και τη σύνδεση του χθες με το σήμερα της Θεσσαλίας και της χώρας.

Σας προσκαλούμε στα εγκαίνια της Έκθεσης τη Δευτέρα 14 Ιουνίου 2021 και ώρα 8.30μ.μ. στην Πλατεία Ταχυδρομείου-Λάρισα.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ