Δελτίο Τύπου – Τοπικής Συντονιστικής Ομάδας – Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της Εικαστικής έκθεσης των μαθητών της Πρωτοβάθμιας  και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, την Τρίτη 22 Ιουνίου 2021, στο χώρο του Παυσίλυπου Καρδίτσας, που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας με την ευγενή χορηγία του Δήμου Καρδίτσας, στο πλαίσιο της επετείου των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, με τίτλο «200 χρόνια παρελθόν πόρος για το μέλλον».

Η δημιουργική φαντασία και τα χρώματα που χρησιμοποίησαν τα παιδιά στα έργα τους, ενθουσίασαν και συγκίνησαν, γιατί αποτύπωσαν  με το ταλέντο τους πρόσωπα και σταθμούς που σφράγισαν την ελευθερία  και την ανεξαρτησία μας ως κράτος.

Πηγή έμπνευσης τους ο αγώνας για την ανεξαρτησία, οι ήρωες της επανάστασης, τα γεγονότα, η σημαία, η σύνδεση του χθες με το σήμερα και το μέλλον της χώρας μας.

Η δημιουργική πινελιά τους και η προθυμία των μαθητών και των μαθητριών μας με την καθοδήγηση και την ενθάρρυνση των δασκάλων τους,  παρά τη δύσκολη συνθήκη της τελευταίας χρονιάς καταφέρνει να εκφράζεται μέσα από τέτοιες δράσεις. Η ιστορική μας ευθύνη είναι να αποκαταστήσουμε την ιστορική συνέχεια στον τόπο μας.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους : Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ. Τιμόθεος. Εκπρόσωπος του Υπουργού Δικαιοσύνης  κ. Κωνσταντίνου Τσιάρα. Εκπρόσωποι του βουλευτών  κ. Γεώργιου Κωτσού και κ. Ασημίνας Σκόνδρα. Ο Περιφερειακός  Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Δοδοντσάκης Γεώργιος.  Ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Καρδίτσας κ. Κωνσταντίνος Νούσιος . Η Εκπρόσωπος του Δήμου Καρδίτσας κ. Παρασκευή Σδρόλια. Ο Υποδιευθυντής Αστυνομίας κ. Παπακώστας. Ο Οργανωτικός Συντονιστής ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας κ. Βασίλειος Κωτούλας. Οι  Συντονιστές Εκπαιδευτικού  ‘Έργου κ. Ευανθία Κοτρώτσιου και ο κ. Νικόλαος Διαμαντής. Ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας κ. Αθανάσιος Μπότας. Η Αναπληρώτρια Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Γεωργία Καραγιάννη και η Προϊσταμένη εκπαιδευτικών θεμάτων Π.Ε. κ. Μαρία Καριτζιά. Εκπρόσωποι  των Μουσείων της πόλης μας. Ο υπεύθυνος του Κέντρου Κ.Π.Ε. Μουζακίου  κ. Αντώνιος  Ντάνης , εκπαιδευτικοί, μαθητές καθώς και πλήθος κόσμου της πόλης μας.

Οι εικαστικές δημιουργίες των μαθητών και μαθητριών μας εκτίθενται  στο χώρο του Παυσίλυπου από τις 22-24 Ιουνίου 2021 και από τις 9.00 π.μ. – 21.00 μ.μ. και  στην κεντρική πλατεία Καρδίτσας καθ’ όλη τη χρονιά.

Η Τοπική Συντονιστική Ομάδα – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας.

Ευανθία Κοτρώτσιου

Νικόλαος Διαμαντής